Minulé ročníky

Ročník 2023

Pátek

Začátek slavností byl věnován dětem – na náměstí pro ně bylo přichystáno zábavné odpoledne.

Páteční program pokračoval koncerty, kouzly a nechyběl ani varhanní koncert v kostele svatého Vavřince, kde slavnosti oficiálně zahájil starosta Chrastavy Michael Canov.

Dominantou Chrastavy se po dobu slavností stal přes třicet metrů vysoký kolotoč. Pouť s dalšími atrakcemi byla dětem i dospělým k dispozici u sportovní haly.

Sobota

Sobotní program odstartovala výstava drobného zvířectva v prostorách chovatelského svazu… A když jsme u těch zvířat, zmiňme i ukázky dravců u Führichova domu a výcviku psů na náměstí.

Následovaly sportovní turnaje a ukázky chrastavských spolků, prezentovali se kuželkáři, nohejbalisté, střelci, kolová…

A víte, že Chrastava má ve svých řadách jednoho z nejlepších hasičů na světě? Je jím Jan Pipiš, kterému město předalo ocenění.

Také během soboty na návštěvníky čekala celá řada hudebních vystoupení, od chrastavských dětských souborů až po hvězdy jako je Ondřej Hejma se Žlutým psem nebo Aneta Langerová.

Neděle

Neděle začala orientačním během, který si mohl vyzkoušet úplně každý, a to pěšky, na kole nebo s kočárkem.

Do kina si děti mohly zajít na další pohádku a k obědu zahrála na náměstí dechovka Jablonečanka, zatančili senioři v čele s lektorkou Janou Eichlerovou.

Během slavností byly návštěvníkům zdarma přístupné: radniční věž, městské muzeum, chrastavské sklepení, hasičské muzeum, Führichův dům, koupaliště a další místa. Také tady všude probíhaly akce sbližující nejen Chrastaváky. Město po celou dobu konání Chrastavských slavností lemovaly stánky s občerstvením a převážně ručně vyrobeným zbožím.

Ročník 2022

První červnový víkend tradičně patří Chrastavským slavnostem. Po dvou letech covidové pauzy byla očekávání pořadatelů i návštěvníků veliká. Kdo přišel, určitě nelitoval. Počasí vyšlo na jedničku a bohatý program uspokojil každého.

Páteční program odstartoval už v 16 hodin akcemi pro děti. Sokol Chrastava připravil na náměstí dětské soutěže a v klubovně oddílu Perseus mohly děti tvořit a vyrábět nejrůznější předměty. V kostele sv. Vavřince vpodvečer zazněl koncert, kterého se účastnilo vedení města a delegace partnerských měst. Na náměstí mezitím vystoupil písničkář Voxel. Po něm už prostor před pódiem zaplnili příznivci tvrdší muziky, kteří dorazili na koncert kapel R+ Members Club a Doga.

V sobotu bylo po celém městě živo už od samého rána. V hale Spartaku proběhl turnaj v kolové, další zápolení, tentokrát nohejbalové, probíhalo hned vedle na sousedních kurtech. Pro veřejnost měla otevřeno i kuželna nebo sportovní střelnice. Výstavu drobného zvířectva nabídli ve svém areálu chovatelé. Pro děti bylo v kině připravené pohádkové představení, a kdo měl zájem, mohl se cestou z pohádky zastavit v klubu Tvořílek na dětské kreativní dílny. Hudební program na náměstí zahájila už dopoledne kapela Nonstop, kterou vystřídaly skladby Vladimíra Mišíka v podání skupiny 20 deka duše. V odpoledním programu se představila mladá talentovaná zpěvačka Luisa Jírová ze sousedního Hrádku nad Nisou a hard-rocková kapela Archa z Liberce. Poté vystoupil Ivan Hlas trio. Pauzy mezi jednotlivými kapelami vyplnily prezentace dětí z tělovýchovné jednoty Sokol nebo malých hasičů, ukázky výcviku služebních psů a soutěže pro děti. Kdo si potřeboval oddechnout od ruchu na náměstí, mohl zajít do zahrady Bételu nebo na posezení u hudby před hasičskou zbrojnicí. Pohodová atmosféra vládla i u Fuhrichova domu. Tady v rámci Festivalu muzejních nocí pořadatelé připravili komentované prohlídky, výstavu prací kroužku šití a posezení u ohýnku s opékáním buřtů a muzikou. Vyvrcholením sobotního programu bylo skvělé vystoupení české lady soul Marie Rottrové. Její koncert sledovalo zcela zaplněné náměstí. Večer uzavřela skupina Retro Live! - The RockSet s hity 60. - 80. let a následný velkolepý ohňostroj.

Neděle bývá už tradičně klidnější. Oddíl orientačního běhu si pro zájemce připravil několik tras na vyzkoušení této zajímavé disciplíny. Na pódiu vystoupila romská skupina Bengale Manusha a také cimbálová muzika Dušana Kotlára. Zajímavým zpestřením bylo vystoupení chrastavských seniorů, kteří pod vedením Jany Eichlerové nacvičili a předvedli skladbu s vějíři. Na samý závěr slavností zazpíval Jakub Smolík, který potěšil své fanoušky i autogramiádou a společným focením. V průběhu slavností zájemci mohli také navštívit sklepení v městském muzeu, muzeum hasičské techniky nebo věž radnice. O všechny prohlídky byl nebývalý zájem. Stejně tak o obří vyhlídkové kolo, které v Chrastavě bylo k vidění vůbec poprvé.

25. ročník Chrastavských slavností navázal na předchozí úspěšné ročníky a pořadatelé už teď začínají chystat program na příští rok. Budeme se na vás těšit v termínu 2. - 4. června  2023.

Výherní kupony:

Tištěné programy slavností měly číslované kupony, které byly v průběhu akce několikrát slosovány. Nevyzvednuté ceny je možné do konce července vyzvednout v infocentru na náměstí.

Čísla výherních kuponů: 000 020, 000 049, 000 064, 000 199, 000 224, 000 231, 000 267, 000 276, 000 336, 000 382, 000 387, 000 467


Ročník 2019

První celý červnový víkend patří, již tradičně, Chrastavským slavnostem. Ani letos tomu nebylo jinak. V termínu od 7. do 9. června proběhl již 24. ročník.Program byl bohatý a každý si mohl vybrat to, co je mu blízké. Na hlavním podiu se během všech dnů vystřídala řada kapel a zpěváků. V pátek písničkář POKÁČ, Argema, AC/DC czech revival a Vaťák. V sobotu místní pěvecký sbor Jiřičky, country kapela Nonstop, Barrage, Meredith Hunter, The RockSet a Joe Satriani. Hlavními hvězdami sobotního programu byly Věra Martinová s kapelou a Hana Zagorová a Boom Band Jiřího Dvořáka. Nedělní program byl klidnějšího rázu. Vystoupila Chrastavská hudební škola, dechová kapela Jablonečanka a romská zpěvačka Rita Beňáková.
Program slavností nejsou ale jen kapely na hlavním podiu. Bohatý je také doprovodný program. Připraveny byly pohádky pro děti, loutková dílna, soutěže, sportovní aktivity a ukázky a exhibice všeho druhu. Celý třídenní maraton končí v neděli divadelním představením v podání místního Divadelního spolku. Návštěvníci měli také možnost bezplatně navštívit všechna chrastavská muzea a galerie.Pomyslným vrcholem slavností je půlnoční ohňostroj.Pokud jste vhodili slosovatelný kupon do losovací urny před podiem, mohli jste vyhrát hodnotné ceny. Čísla kuponů, které vyhrály jsou zde: 41,139, 165, 166, 173, 192, 200, 214, 255, 382, 384, 398, 477, 478, 520, 627, 655, 684, 753, 847, 884.Ceny si můžete vyzvednout do 12. července v Infocentru.Velké dík patří všem, kteří se na akci podíleli.

Ročník 2018

Je za námi první červnový víkend, který již tradičně patří Chrastavským slavnostem.O páteční hudební program se postaraly kapely Memphis, Supergroup.cz, Krávy Bez Medu, Citron a Wishmasters. Během sobotního dopoledne se představily dětské soubory z Chrastavy a Vítkova a proběhla také ukázka TJ Sokol. Dětský program pokračoval i v odpoledních hodinách, kdy si mladí hasiči připravili ukázky. Odpoledního programu se zhostily kapely Šance, Stan Band, Kosmik a známý folkový písničkář František Nedvěd s kapelou Tiebreak. Otevřena byla také všechna muzea, a ani letos nechyběly večerní prohlídky Führichova domu, kde bylo možné opéct také buřty a poslechnout si kapelu Shortfingers. Jednou z hlavních hvězd slavností byl Petr Kolář, který se postaral o hlavní sobotní čas na podiu. O tom, že do Chrastavy zavítala opravdová hvězda, svědčilo zaplněné náměstí. Kapela Retro live nás světoznámými hity dovedla až k půlnočnímu ohňostroji, který sobotní program završil.
Po náročné sobotě nás čekala odpočinková neděle. Pro lepší probouzení si hudební program opět připravili žáci místní hudební školy. V poledne obsadila podium dechová kapela Celestýnka. Nedělní hudební program završila, zcela netradičně, romská kapela Leny Band.
Poslední tečkou za celými slavnostmi bylo divadelní vystoupení chrastavského divadelní spolku, který svým výkonem ohromil téměř zaplněný kinosál.
Z bohatého programu si mohl vybrat snad každý. Mimo hudebních vystoupení nechyběly ani již tradiční pohádky pro děti, soutěže, ukázky místních sportovních oddílů, exhibice a mnoho dalšího.
Chrastavské slavnosti jsou svátky setkávání, dobrého jídla a hudby. Na zaplněném náměstí, spokojených návštěvnících a stánkařích bylo patrné, že se tento cíl podařilo splnit.Čísla výherních losů: 12, 16, 58, 61, 68, 118, 134, 306, 308, 323, 346, 368, 374, 449, 761, 784, 800, 813, 836, 847, 874, 876, 883, 889, 905, 916, 972, 979, 982, 983, 991, 998

Ročník 2017

Je za námi 22. ročník Chrastavských slavností, který se konal již tradičně o prvním červnovém víkendu.
Páteční hudební program zařídily kapely New Element, Krávy Bez Medu, De Bill Heads, Traktor a Vaťák. Během sobotního dopoledne se představily dětské soubory z Chrastavy a Vítkova. Dětský program pokračoval i v odpoledních hodinách, kdy si mladí hasiči připravili ukázky. Odpoledního programu se zhostily kapely Nonstop, Black Beagle, Meredith Hunter a slovenský zpěvák, známý z TV, Martin Harich. Otevřena byla také všechna muzea, a ani letos nechyběly večerní prohlídky Führichova domu, kde bylo možné opéct také buřty a poslechnout si kapelu Shortfingers. Hlavní hvězdou celých slavností byl Dalibor Janda s kapelou Prototyp a dcerou Jiřinou Jandovou. O tom, že do Chrastavy zavítala opravdová hvězda, svědčilo zaplněné náměstí. Kapela Retro live nás světoznámými hity dovedla až k půlnočnímu ohňostroji, a večerní program završila kapela Joe Satriani revival.
Po náročné sobotě nás čekala odpočinková neděle. Pro lepší probouzení si hudební program připravili, vůbec poprvé, žáci místní hudební školy. V poledne se nám představila dudácká kapela Heřmánek a hudební program zakončil orchestr Ladislava Bareše jak jinak, než za doprovodu dešťových kapek.
Poslední tečkou za celými slavnostmi bylo divadelní vystoupení hrádeckého souboru Vojan
Z bohatého programu si mohl vybrat snad každý. Mimo hudebních vystoupení nechyběly ani již tradiční pohádky pro děti, soutěže, ukázky místních sportovních oddílů, exhibice a mnoho dalšího.

Ročník 2016

Již po jednadvacáté se ponořilo naše město do tradičních svátků setkávání, kultury a sportu. V pátek 3. 6. totiž začaly Chrastavské slavnosti.
Připraven byl, jako již tradičně, nadmíru bohatý program, ze kterého si mohl vybrat téměř každý.
Hlavními hvězdami třídenních slavností byli Sebastian, R+Members Club, Walda Gang, Těla, Michal Hrůza a ABBA Stars, ale představily se nám také regionální kapely: Joe Satriani revival, Krávy Bez Medu, 20 deka duše, Cimbálovka Liberec, Plechařinka a Bohemia Universal Band. Sobotní dopoledne patřilo dětským sborům.
Nejen děti se mohly přijít podívat na pohádky v kině, kouzelnickou a bublinovou show, které sklidily velký úspěch. Další doprovodný program si připravily místní spolky, které reprezentovaly svou činnost prostřednictvím ukázek, exhibicí, soutěží nebo tvořivých dílen.
Vyvrcholením slavností byl krásný ohňostroj, který byl, stejně jako v předchozích letech, připraven na sobotní půlnoc.
Po celou dobu slavností mohli návštěvníci navštívit Hasičské muzeum, Führichův dům a Městské muzeum a galerii. Ve Führichově domě nechyběly poutavé večerní prohlídky, završené zpíváním u táboráku a opékáním buřtů.
Věřím, že se nám podařilo letošním programem uspokojit většinu návštěvníků a uvidíme se opět za rok.

Jubilejní 20. ročník

První červnový víkend patřil již tradičně chrastavskému svátku kultury, setkávání, zábavy a sportu. V pátek 5. června totiž začaly jubilejní dvacáté Chrastavské slavnosti. Připraven byl bohatý program, ze kterého si mohl vybrat snad i ten nejnáročnější divák.
Na páteční dopoledne byla připravena pohádka pro děti. Také odpoledne si mohli nejmenší účastníci zasoutěžit s TJ Sokol na zahradě kina. Pro příznivce sportu byl připraven turnaj stolních tenistů ve sportovní hale. Zatímco se v kostele sv. Vavřince rozezněly tóny varhanního koncertu, na náměstí už ladila první kapela. Na koupališti se představila nová chrastavská kapela KRÁVY BEZ MEDU. Pódium bylo obsazeno až do půlnoci. Slyšet jsme mohli kapely ATMO MUSIC, Schodiště a Dymytry.
Sobotní program byl velice různorodý. Vybrat si mohli příznivci sportu, přírody, hudby i soutěží. Dopoledne nám zazpívaly místní dětské pěvecké sbory (ZŠ a MŠ Vítkov, Jiřičky, ZUŠ Liberec), které vystřídala country kapela Nonstop. Připraveny byly také ukázky místních spolků. Nejprve se představil místní kynologický klub a následně mladí hasiči. Kolem čtrnácté hodiny nás pozdravili starostové partnerských měst. Pro ty, kteří si chtěli odpočinout od samotného centra dění, hrála u hasičské zbrojnice kapela Donaha a v CVA zahrál houslista František Lamač. Ani v tento den nechyběly soutěže a losování o hodnotné ceny. Odpočinkové aktivity byly připraveny také na zahradě Bételu. Pro milovníky módy proběhla módní přehlídka s Miss České republiky Kateřinou Průšovou, Festival muzejních nocí přinesl příjemné posezení u táboráku s kytarou u Führichova domu, kde probíhaly prohlídky, stejně jako v městském a hasičském muzeu, všechny tři dny. O další hudební produkci se postaraly kapely Crossband, Pavel Callta, Jaroslav Uhlíř s kapelou, David Deyl a kapela Rockset, která po půlnočním ohňostroji vystřídala repertoár kapely Roxette za největší světové hity. Prodloužená produkce skončila ve 2:00 hodiny.
Nedělní program se nesl v klidnějším duchu. Po desáté hodině obsadil podium ženský pěvecký sbor Matylda a Tylda, následoval Orchestr Ladislava Bareše a nakonec zahrála dechovka Celestýnka. Na náměstí si připravil sportovní dopoledne také orientační klub. Po obědě připravilo hudební divadlo Hnedle Vedle hudební kabaret pro děti. Na samý závěr se představil divadelní soubor VOJAN z Hrádku nad Nisou s komedií S tvojí dcerou ne.
Věřím, že se nám podařilo letošním programem uspokojit většinu návštěvníků a uvidíme se opět za rok.

Ročník 2014

Ve dnech 6. až 8. června 2014 proběhl 19. ročník Chrastavských slavností. Proběhl za mimořádně krásného počasí a já věřím, že si každý jejich návštěvník letošní ročník patřičně užil. Jako starosta města si dovoluji tímto poděkovat všem těm, kteří se podíleli na organizaci 19. ročníku a dovoluji si poděkovat i všem účinkujícím. Byl jsem velmi rád za všechny organizace, které se připojily k městu a zorganizovaly v rámci Chrastavských slavností své speciální aktivity.

Nechtěl jsem dělat výčet všech těch, kteří si zaslouží poděkování, abych na někoho nezapomněl (a dost možná ani o všech nevím). Přesto však jednoho člověka, který si dle mého názoru zaslouží poděkování největší, si jmenovat dovolím. A sice vedoucího Společenského klubu pana Pavla Urbana, který měl organizaci a obsah celého 19. ročníku na starosti. Zároveň tímto vyzývám všechny ty, kteří by měli jakýkoli podnět na další vylepšení našich Chrastavských slavností, ať Pavla Urbana kontaktují urban@chrastava.cz, mob. +420 721430191. Čím dříve, tím lépe. Vždyť příprava na jubilejní 20. ročník právě začíná.

Vážení spoluobčané, Chrastavské slavnosti jsou naším společným svátkem. Svátkem, kterého se účastní a na kterém se podílí i mimochrastavští a který nás reprezentuje zásluhou Tv Chrastava po celé republice i za jejími hranicemi. Dovolte mi, abych Vás všechny i tímto způsobem pozdravoval od vrcholných představitelů našich partnerských měst Lwówek Śląski a Eichstätt. Jak pan starosta Ludwik Stanisław Kaziów, tak pan primátor Andreas Steppbergerse Chrastavských slavností osobně zúčastnili a delegace z našich partnerských měst velice ocenily jejich úroveň.

Ať žijí Chrastavské slavnosti i nadále a přináší všem svým účastníkům radost, zábavu a potěšení.